VİVARYUM KURULUMU

Vivaryum, hayvanları veya bitkileri gözlem veya araştırma amacıyla tutmak ve yetiştirmek için genellikle kapalı bir alan olarak tanımlanabilir. ALPTEK ekibi, araştırma tesislerinin projelerini yeni ve iyileştirilmiş bakış açılarından görselleştirmesine olanak tanıyan etkileşimli, 3 boyutlu oda konfigürasyonları ve ayrıntılı ekipman ve hayvan kapasitesi projeksiyonları oluşturmak için son teknoloji Bina Bilgi Modelleme (BIM) araçlarını kullanıyor.
Deneyimli mühendislik ekibimiz, HVAC tasarımı yoluyla size en iyi çözümü sunacak ve hem hayvanlar hem de bilim adamları için sürdürülebilir ve hassas hava akışı çözümleri sağlayacaktır.

ALPTEK olarak; size anahtar teslimi vivaryum tasarımları sağlıyoruz.

Vivaryum Tasarım Aşaması

1- Gereksinim/Konsept Analizi: Tasarım sürecinin başında canlıların ve canlıların ihtiyaçları belirlenir. Alan tasarımı kullanıcının ve organizmanın kullanım senaryolarına göre uyarlanır. Örneğin kullanıcının giriş-çıkış şeması, organizmalarla temas alanları, deney ve araştırma alanları, temiz ve kirli alanlar projeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu, tasarımın ayrıntılarını şekillendirir. Vivaryumun kullanıcı dostu, işlevsel ve organizmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olması için gereksinimler titizlikle belirlenir. Tüm bu faktörler uzman mimar ve mühendislerimiz tarafından titizlikle değerlendirilerek tasarım sürecine entegre edilmektedir.

2- Tasarım: Belirlenen ihtiyaçlara dayanarak vivaryumun genel konsepti oluşturulur. Bu aşamada tasarımın genel düzeni, büyüklüğü, iç düzeni ve diğer temel unsurları belirlenir. Eş zamanlı olarak iç mekan uygulamalarına yönelik teknik planlama, malzeme seçimi, hava kontrolü, iklimlendirme, aydınlatma gibi ihtiyaç duyulan değer ve standartlar doğrultusunda tasarımlar oluşturulmaktadır. Vivaryum alanı içerisinde dengelerin sağlanması için gerekli ISO standartları dikkate alınarak tasarımlar yapılmaktadır.

3- Güvenlik ve Etik İlkelerin İncelenmesi: Vivaryum tasarımı, organizmaları ve kullanıcıları korumak ve etik standartları korumak için gerekli güvenlik önlemlerini içerir.

4- Proje Planlama ve Maliyet Hesaplama: Tasarım aşamaları tamamlandıktan sonra çizimlere geçilir. Detaylı uygulama çizimlerinin yanı sıra mekanik ve elektrik projeleri de işlenmektedir. Çizimler, hayvan barınağında kullanılacak cihazları ve gereksinimleri belirtir. Daha sonra çizilen projenin inşaat maliyeti hesaplanır.

5- İnşaat ve Uygulama: Tasarım aşamalarının onaylanmasının ardından hayvanat bahçesi alanında uzman ekipler tarafından inşa edilir ve tasarlanan sistemler uygulamaya alınır. Ayrıca kullanılacak cihazların kurulumu da yakından takip edilmektedir.

Vivaryumun istenen ihtiyaçları güvenli ve etik açıdan uygun bir şekilde karşılayacak şekilde inşa edilmesini sağlamak için her adım çok önemlidir. Ayrıca firmamız herhangi bir uygulama yapılmadan önce tüm bu süreçlere ilişkin danışmanlık hizmeti vermektedir.

‘’”Mükemmel BMS sistemleri ile vivaryum sistemlerini gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.’

© 2024 ALPTEK. All rights reserved