Sistem CSU-W platformuna dayanmaktadır: büyük görüntü alanı ve yüksek kontrastı görüntülemede beynin kalın bölümünü görüntülemeye yardımcı olacaktır. Lazer lansmanı markerlerin görüntülenmesini sağlayan 4 şerit içerir. Bunlar  DAPI (405 nm), GFP (488 nm), FITC (561 nm) CY5 (642 nm) . Dört şerit genel markerların en kapsamlısıdır.

Detektörü numunenin çok büyük bir bölümü bir kerede görüntülenebilir dönen disk görüş alanını eşleşen büyük görüş alanı ile numunenin çok büyük bir bölümünü bir kerede görüntüleyen SCMOS kamerasıdır. Pikseli nispeten küçük (6.5 mikron)’dur ve bu çözünürlüğe sahip olması küçük yapıları görmeniz için yardımcı olur.

Sistem Borealis modifikasyonlar içerir. Bu konfakol mikroskoplar için önemli bir unsurdur. Burada örnek bozulmadan hızlı bir şekilde zamandan tasarruf ederek beynin büyük bir bölümünü düz bir aydınlatma ile tarayabilirsiniz.

Andor konfokal mikroskoplar şu anda dünyada en çok satılan ve en çok referansa sahip olan konfokal mikroskoplardır. Bunun nedeni diğer konfokal mikroskoplar laser tarama yöntemiyle çalışırken, Andor konfokal mikroskoplar spinning disk yöntemini kullanmaktadır. Bunun avantajları ise çalışmalarda fotğraflarda toksisite ve ağartmayı azaltır. Böylece canlı hücrelerin görüntülenmesinde daha az ağartma ve toksisite miktarı ile daha uzun sürelerde daha hızlı bir şekilde yüksek derinlikte görüntüleme yapabilirsiniz.

Lazer tarama yapan konfokal mikroskoplar tüm alanı tarayamaz, tarasa bile bunu çok uzun bir sürede yavaş olarak gerçekleştirir, bu da alınan fotoğrafların ağarmasına neden olur başka bir deyişle hücreler ölür ve tahrip edilir. Spinning diskle çalışan Andor konfokal mikroskoplarda ise numunenin hızlı bir şekilde tarandığından fotoğraf ağartması indirgenir, hücreler tahrip edilmeden canlı hücrelerden görüntü yüksek kalitede elde edilir. Dokuya zarar vermeden gün boyu çalışılmasına izin verir bu sistem. Ayrıca lazer taramalı konfokal mikroskoplar saniyede 1-10 görüntü alırken, spinning diskle çalışan Andor saniyede 56-11.000 görüntü almanıza olanak sağlar. Bu da lazer çalışan mikroskoplara göre ne denli kaliteli bir görüntü alacağınızı açıklar. Dünya üzerindeki hiçbir konfokal mikroskop bu düzeyde görüntü alamaz.